Eğitim Bir Sen’den İstiklal Marşı Cevabı! « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

Eğitim Bir Sen’den İstiklal Marşı Cevabı!

Bu haber 08 Ocak 2020 - 18:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kayseri Milli Eğitim Camiasında günlerdir konuşulan ve Türk Eğitim Sen’in gündeme getirdiği İstiklal Marşı tartışmalarıyla ilgili Eğitim Bir Sen Kayseri Şube Başkanı Aydın KALKAN ‘ndan Türk Eğitim Sen’in açıklamalarına cevap geldi.

İşte o açıklama: 

İSTİKLAL MARŞI VE MİLLİ DUYGULAR MİLLETİN ORTAK DEĞERİDİR

Kayseri’de son günlerde olumsuz hava şartları hüküm sürmektedir. Milli Eğitim Müdürlüklerinden ve Meteoroloji müdürlüklerinden okullara fırtına, soğuk ve diğer olumsuz hava şartları konusunda uyarılar yapılmaktadır. Grip salgını ve soğuklara bağlı hastalıklardan dolayı oldukça fazla öğrenci okula gelememektedir.

Yıl başı tatili öncesinde ve sonrasında okullarımızın tamamına yakınında okul bahçelerinde İstiklal Marşımız okunmuştur. Fakat bazı okullarda hava şartlarından dolayı okul bahçelerinde değil sınıflarda İstiklal Marşı okunmuştur.

Bazı basın organlarında İstiklal Marşımızın bilinçli olarak okunmadığı ile ilgili haberler yer almıştır. Ve bazı şahıslar lokal uygulamaları genelleştirerek eğitim camiasını töhmet altında bırakmakta, uygulamalarda kasıt aramaktadır

Kayseri’deki hiçbir okul idaresi İstiklal Marşı, vatan sevgisi, millete sadakat konusunda duyarsız değildir. İstiklal Marşımız hiç kimsenin tekelinde değildir. Milli Birlik ve Beraberliğe çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde insanları ayrıştırmak, ötekileştirmek, milli birliğe ve beraberliğe zarar vermek kimsenin hakkı değildir. Bu bakış ülke bütünlüğü ve milli dayanışma bakımından sakat ve tehlikeli bir yaklaşımdır. Benden olmayan herkes kötüdür, benden olan herkes iyidir anlayışı ne eğitimciliğe ne insanlığa ne de vicdana sığar.

Kayseri eğitim camiası İstiklal Marşımıza, vatanımızın bölünmez bütünlüğüne, milli olaylara sonuna kadar bağlıdır. İstiklal Marşı’mızı her daim en yüksek sesle söylemeye devam edecektir. Kimse hiçbir eğitimcimizin vatan ve bayrak sevgisini sorgulayamaz,  vatan hainliği ile, ihanetle suçlayamaz. 15 Temmuz hain darbe girişmişinde eğitimcilerimiz bir ay boyunca hem okullarında hem de Cumhuriyet meydanında vatanın ve milli egemenliğin bekçiliğini yapmıştır.

Ucuz kahramanlık arayışları, okullarda hata ve eksik bulma çabası içerisinde olmak doğru değildir. Kimse Kayseri’ye ve eğitimcilere yersiz isnatlarda bulunmamalı, kimse insanların vatan, millet ve bayrak sevgisini sorgulamamalı.

 

Aydın KALKAN

 Eğitim-Bir-Sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı