MEB ile TED, kütüphaneleri zenginleştirecek « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

MEB ile TED, kütüphaneleri zenginleştirecek

Bu haber 11 Mayıs 2022 - 10:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Törendeki konuşmasında“Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesiyle eğitimde fırsat eşitliğini artırmakiçin önemli bir adım attıklarını, bu adımlatüm okullarda kütüphane olması amacıyla yola çıktıklarını söyleyen Özer,“57 bin 108okulun, 855 bin dersliğin olduğu devasa bir eğitim sisteminde bu başarılabilir mi? Ama tüm çalışma arkadaşlarımızla birlikte yoğun bir tempoyla 2 ay gibi kısa bir sürede 16 bin 361 bin kütüphaneyi yaptık. Kütüphanesi olmayan hiçbir okul kalmadı” diye konuştu.

Hedef 100 milyon kitap

26 Ekim’de süreci başlattıklarında 28 milyon olan kitap sayısının bugün 60 milyona ulaştığını açıklayan Özer,öğrenci başına düşen kitap sayısını 1.3 oranından 3.3’eçıkardıklarını kaydetti. Özer,hedefin100 milyon kitap olduğunu ve öğrenci başına düşen kitap sayısını 7’yeçıkaracaklarını söyledi.

‘Fırsat eşitliği önemli’

Eğitimde fırsat eşitliğinin çok önemli olduğuna, özellikle deartan teknolojik ve dijital dönüşümle bu duruma daha çok önem verilmesi gerektiğine dikkat çeken TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ise “Biz, kâğıda dokunacak, okuyacak, eline aldığı kitaptan öğreneceğiyle ufkunu genişletecek her çocuğumuzun bu ülkenin geleceği için bir fırsat olduğunu düşünüyoruz”dedi.