Mahkemeden emsal yaracak nafaka kararı! « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

Mahkemeden emsal yaracak nafaka kararı!


Boşanmaların ardından mahkemelerin verdiği süresiz nafaka kararları gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Bakırköy Aile Mahkemesi’nden emsal teşkil edebilecek bir karar çıktı. Mahkeme, sadece 2 ay evli kalan ve süresiz nafaka talep eden Ö.T.’nin talebini reddederek, eski eşin bir kereye mahsus 25 bin TL nafaka ödenmesine hükmetti.

A.T. ve Ö.T. 4 Ağustos 2022’de evlendi. Bu evlilikten çocukları olmadı. A.T. evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davası açtı. Ö.T. ise karşı davada süresiz nafaka talep etti.

Mahkeme, tarafların evlilik birliğinin temelinden sarsılmasında eşit kusurlu olduklarını ve TMK 166/1 maddeye dayanarak tarafların boşanmalarına karar verdi. Ö.T.’nin süresiz nafaka talebi ise reddedildi.

Boşanma davalarında genellikle kadın lehine nafaka kararı verilmekte. Ancak bu davada mahkeme, evlilik süresinin kısa olması gerekçesiyle süresiz olan nafakanın süreli ve tek seferde ödenmek üzere 25 bin TL olarak belirledi. Bu karar, kısa süreli evliliklerde nafaka miktarı ve süresi açısından emsal teşkil edebilecek nitelikte.