Yargıtay’dan ‘yıllık izin’ kararı « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

Yargıtay’dan ‘yıllık izin’ kararı

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren emsal nitelikteki bir karara imza atan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, işverenden sözlü olarak yıllık izin alan işçinin devamsızlıktan atılmasının önünü açtı.

Bu haber 28 Şubat 2021 - 13:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dört yıldır çalışmakta olduğu iş yerinden kayın biraderinin düğününe katılmak için 1 hafta senelik izin talep eden işçi, bu isteğini işveren temsilcisine sözlü olarak bildirip izne ayrıldı. İzin dönüşü iş yerine giden işçi, yaşamının şokunu yaşadı.Hakkında 3 gün üst üste devamsızlık tutanağı tutulan işçi, tazminat ödenmeden kovuldu. İş Mahkemesi’nin kapısını çalan mağdur işçi, izin alarak yakınının düğününe gittiğini söyledi.

Tam 4 yıldır lojistik şefi olarak çalışmakta olduğunı, kayın biraderinin düğün merasimi nedeni ile senelik izninin bir bölümünü kullanmak istediğini iki ay öncesinden gerek sözlü ve gerekse de yazılı olarak işverene bildirdiğini öne sürdü.Yıllık izninin bitimini takiben gittiği iş yerinden kovulduğunu anlatan davacı işçi, çalışmakta olduğu dönem boyunca mesai parasının eksik ödendiğini belirterek, kıdem ve ihbar tazminatıyla fotoğrafı tatil alacaklarının ödenmesini talep etti.

Davalı işveren ise davacının iş akdinin mazeretsiz devamsızlık nedeni ile feshedildiğini, şirkette çalışma sisteminin haftalık çalışma süresini aşmayacak şekilde düzenlenmiş olduğunu, bu nedenle şirkette fazla çalışma yapılmadığını dile getirdi. Mahkeme, davanın kısmen kabulüne karar verdi. Kararı davalı işveren temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.Yargıtay kararında 4857 sayılı İş Kanunu’ndaki ‘işçinin işverenden izin almaksızın ya da haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki iş günü ya da bir ay içinde iki sefer herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü yahut bir ayda üç iş günü işine devam etmemesi halinde işverenin haklı fesih olanağının bulunduğu kurala bağlanmıştır’ hükmüne dikkat çekildi.

Davacı işçinin senelik izin aldığını iddia ettiğinin vurgulandığı kararda şu ifadelere yer verildi:

“Davacı, yakınının düğünü nedeni ile işverenden yazılı ve sözlü izin alarak 1 hafta boyunca iş yerine gitmediğini iddia etmiş, davalı ise davacının 3 gün üst üste devamsızlık yapmış olduğunı, haklı bir mazeret bildirmediğini ve bu nedenle iş akdinin haklı nedenle feshedildiğini savunmuştur. Dosyada davacı hakkında düzenlenmiş devamsızlık tutanakları bulunur.Davalı, ihtarname ile davacıdan işe gelmesini önleyecek haklı bir nedenin olması durumunda bunu belgeleyecek remi bir evrakın 3 gün içerisinde davalı şirkete ibrazını, aksi takdirde kabul edilir bir mazeretle işe gelmediğinin anlaşılması halinde iş akdinin İş Kanunu’nun 25/ıı (g) maddesine göre bildirimsiz ve tazminatsız olarak feshedileceğini bildirmiştir. Davacı, davalı ihtarnamesine vermiş olduğu cevapta belirtilen tarihlerde yakınının düğüne gittiğini ve bu hususu da önceden işverene bildirdiğini, düğün sonrası işe başladığını ve ağır hakaret ve küfürlerle kovulduğunu belirtmiştir.

Bunun üzerine davalı tarafından davacıya gönderilen ihtarname ile davacının iddialarının gerçek olmadığı ve iş akdinin devamsızlık nedeni feshedildiğinin bildirildiği anlaşılmıştır. Her ne kadar davacı, devamsızlık yapıldığı belirtilen tarihler için işverenden izin aldığını iddia etmişse de dosyada davacının işverenden izin aldığını gösteren bir belge bulunmamaktadır. Ayrıca davacı tanıkları da davacı iddialarını destekleyen bir beyanda bulunmamışlardır. Bu haliyle davacının devamsızlık yapmış olduğu sabit olup işverenin feshi haklı sebebe dayandığından kıdem ve ihbar tazminatının reddi gerekirken kabulüne karar verilmesi hatalıdır. Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.