Yargıtay’dan emsal karar: WhatsApp yazışmaları delil oldu « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

Yargıtay’dan emsal karar: WhatsApp yazışmaları delil oldu

Yargıtay, WhatsApp yazışmalarının artık tek başına delil sayılabileceği emsal bir karara imza attı.


Web Banner

Bursa’da görülen ticari davada mahkeme Whatsapp yazışmalarını delil saymadı. “Senetle ispat edilmeli” diyen mahkeme kararı Yargıtay’dan döndü. Yazışmaların doğrudan delil olduğuna hükmedildi.

Mesajlaşma platformu WhatsApp’ta yapılan yazışmalar delil kabul edildi.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, “yan delil” olarak kullanılabilen WhatsApp yazışmalarını tek başına delil saydı.

Avukat Serkan Günel, “Burada delili sunan kişi, bu yazışmanın bir tarafı olması gerekiyor ve kendisinin kaydediyor olması lazım ki delil olarak sunabilsin çünkü elektronik ortamdaki deliller her zaman oluşturabilir delillerdir.” dedi.

Bursa 3. Ticaret Mahkemesi’nde görülen bir alacak davasında taraflardan biri delil olarak WhatsApp yazışmalarını sundu. Mahkeme senet olmadığı için yazışmaları delil olarak kabul etmedi ve davanın reddine karar verdi. Ancak bu karar Yargıtay’dan döndü.

Serkan Günel, “Özel hukuk, alacak, boşanma davalarında kişinin aldattığına ilişkin, mal kaçırdığına ilişkin yazışmaları delil olarak kabul ediliyor.” açıklamasında bulunarak sözlerine şunları ekledi:

“Mesela WhatsApp grupları 100-150 kişinin olduğu burada da konuşma grubunda olan bir kişi buraki yazışmaları mahkemeye delil olarak sunabiliyor çünkü konuşmanın bir tarafı.”

Karar emsal olarak kabul ediliyor.

Ancak WhatsApp yazışmalarının tek başına delil kabul edilmesi için bilirkişi incelemesi şart.

NTV

Web Banner
Web Banner