Türkiye’de en çok beğenilen siyasetçi « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

Türkiye’de en çok beğenilen siyasetçi


Metropoll Araştırma’nın kurucusu Özer Sancar, paylaştığı verilere göre; Kasım ayı itibariyle Türkiye’de en çok beğenilen siyasi isim yüzde 44 ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Erdoğan’ı yüzde 36 ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yüzde 28 ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş takip ediyor.

Metropoll Araştırma’nın kurucusu Özer Sancar, Twitter hesabından Metropoll’un Kasım araştırmasında yer alan “Siyasilerin Beğeni Düzeyi” başlıklı veriyi açıkladı.

Sancar’ın paylaştığı verilere göre; “Kasım ayı itibariyle Türkiye’de en çok beğenilen siyasi isim yüzde 44 ile Recep Tayyip Erdoğan. Erdoğan’ı yüzde 36 ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yüzde 28 ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yüzde 26 ile Kemal Kılıçdaorğlu, yüzde 25 ile Devlet Bahçeli, yüzde 22 ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer takip ediyor.”

Verilere göre Meral Akşener, Soyer’in ardından gelirken, onu Abdullah Gül ile Selahattin Demirtaş izliyor.

Sancar, paylaşımında “Erdoğan’ın popülaritesi 15-22 Kasım itibarıyla İmamoğlu’ndan 8 puan yüksek” olduğu ve belediye başkanlarına ilişkin ölçümün kendi şehirlerinde değil tüm ülke kapsamında olduğu notunu da düştü.

Sancar, araştırmanın sonuçlarının 3 Aralık’ta açıklanacağını ekledi.

EKy07KtXsAAq8LS

Araştırmanın bir gün önce açıklanmasını ise Sencar, adını vermediği bir araştırma ile ilgili aldığı çok sayıdaki soruya bağladı. Sencar Twitter mesajında, “Metropoll’ün Kasım araştırmasından bu veriyi paylaşmak zorunluğu hissettim. Abonelerimizin hoşgörüsüne sığınarak. Çünkü rapor bugün bitti ve dağıtımını yarın yapacağız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın popülaritesinin İmamoğlu’ndan 8 puan yüksek olduğunun altını çizen Metropoll Başkanı, “Rakamlarla savaşarak kamuoyunun algısı değiştirilemez. Araştırma sektörünün çok azalan itibarı tamamen yok olur” dedi.

Öte yandan PİAR Araştırma’nın yaptığı son ankette cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili yöneltilen ‘Kime oy verirsiniz?’ sorusuna katılımcıların yüzde 44,5’i Ekrem İmamoğlu, yüzde 39,7’si ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan demişti. Katılımcıların yüzde 15,8’i kararsız olduğunu belirtmişti.