MEB’den rehberlik ve araştırma merkezlerine yeni düzenleme « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

MEB’den rehberlik ve araştırma merkezlerine yeni düzenleme

MEB, rehberlik ve araştırma merkezlerinin sunduğu hizmetlerin erişilebilirliğini arttırmak amacıyla kurum açma şartlarını yeniden düzenledi.


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’nin 22 Kasım 2019 tarihli sayısında yayımlandı.

Yönetmeliğe göre, 2023 Eğitim Vizyon Belgesinde yer alan rehberlik ve araştırma merkezlerinin yeniden yapılandırılması maddesi kapsamında, rehberlik ve araştırma merkezlerinin sunduğu hizmetlerin erişilebilirliğini arttırmak amacıyla kurum açma şartlarına kolaylık getirildi. Değişiklik, rehberlik ve araştırma merkezinin bulunmadığı bölgelerde, rehberlik ve araştırma merkezi açılarak rehberlik hizmetleri ile eğitsel değerlendirme ve tanılama hizmetlerinin sunulabilmesini amaçlıyor. Rehberlik ve araştırma merkezinin açılabilmesi için hizmet vereceği bölgenin toplam yerleşim birimi nüfusunun önceden en az 200 bin olması gerekirken, nüfus şartı 150 bin olarak düzenlendi. Yerleşim birimiyle hizmet veren en yakın rehberlik ve araştırma merkezi arasındaki mesafenin önceden en az 150 kilometre olma şartı da 100 kilometre olarak değiştirildi.

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx