MEB’den pansiyonlu okullarda afet ve ilk yardım eğitimi « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

MEB’den pansiyonlu okullarda afet ve ilk yardım eğitimi

MEB, pansiyonlu okulların öğrenci ve öğretmenlerine verilmeye başlanan eğitimlerle, afetlerin neden olabileceği zararların önlenmesi veya en aza indirilmesini amaçlıyor.


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Türk Kızılay işbirliğinde, afetlerin neden olabileceği zararların önlenmesi veya en aza indirilmesi amacıyla pansiyonlu okullardaki öğrenci ve öğretmenlere, afet ve ilk yardım eğitimleri verilmeye başlandı. Bu kapsamda ilk yardım, kan bağışı gibi konularda eğitim verilmesi amacıyla bu yıl ocakta MEB ile Türk Kızılay arasında işbirliği protokolü imzalandı. Ardından pilot uygulamaya Ankara’daki pansiyonlu okullarda görev yapan belletmen ve öğrencilerden başlandı.

EĞİTİMLER UNICEF FİNANSMANINDA YÜRÜTÜLÜYOR

MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Yusuf Büyük, afetlere karşı önlem alma ve zarar azaltma kültürünü toplum içinde geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi. Afetlerden korunma bilincinin oluşturulmasında eğitimlerin önemli olduğunu belirten Büyük, şöyle konuştu:

“Öğretmen ve öğrencilerin afet sırasında ve sonrasında yapmaları gerekenlere dair bilgilendirilmeleri, ilk yardım eğitimi almaları çok önemli. Eğitimlerimize katılan öğretmenlerimize uluslararası geçerliliği olan ilk yardım sertifikası vereceğiz. Afet bilinci ve afetlere hazırlık, bireylerin güvenli yaşam kültürünün bir parçası olmalı. Güvenli yaşam kültürü, her türlü tehlikenin getireceği zararlardan korunarak bilgili ve hazırlıklı olarak yaşamaya çalışmaktır. 17 Ağustos 1999’daki Marmara Depremi sonrasında yaşananların ardından afete yönelik yaklaşımlar yeniden ele alındı. Afetler oluşmadan önce önlem alma faaliyetlerini içeren ‘risk azaltma’ ve ‘hazırlıklı olma’ çalışmaları hız kazandı. Gerçekleştirdiğimiz bu çalışma ve devamında yapılacak akran eğitimiyle okullarımızda oluşturulacak bilince katkı sağlamak amacıyla yola çıktık. Eğitimleri ülke genelindeki tüm pansiyonlu okulların öğretmen ve öğrencilerine ulaştırmayı hedefliyoruz. Eğitimlerimizi UNICEF finansmanında yürütüyoruz. Ankara’da bulunan 10 pansiyonlu okulumuzdan 20 belletmen ile 40 öğrencimize yönelik dört günlük pilot uygulamayı hafta başında başlattık. Pansiyonlu okullarımızda görev yapan yönetici, öğretmen ve bu okullarımızda barınan öğrencilerimizin afete hazırlıklı olmaları ve olası afet durumunda doğru davranışları sergilemeleri amacıyla eğitimler başlattık. Bu eğitimleri ilerleyen süreçte ülke genelinde yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.”