Bakanlıklar vekaleten yönetiliyor! « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

Bakanlıklar vekaleten yönetiliyor!

Bu haber 22 Ocak 2020 - 16:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Bakanlıkların üst düzey kadrolarına vekaleten atanan isimler dikkat çekiyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda 81 il müdürü görev yaparken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda ise 12 üst düzey isim vekaleten atandı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine verilen yanıtlar bakanlıkların vekaleten atanan isimlerle yönetildiğini ortaya koydu. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda 81 il müdürü vekaleten görev yaparken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda ise 12 üst düzey ismin vekaleten atandığı açıklandı. Öte yandan İçişleri Bakanlığı, Hazine Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı, kadrolarında kaç kişinin vekaleten görev yaptığını açıklamadı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in bakanlık kadrolarının yapısına ilişkin soru önergesine bakanlıklar tarafından verilen cevaplar, devlette vekalet dönemini gözler önüne serdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan tarafından konuya ilişkin verilen bilgilere göre, bakanlıkta 12 üst düzey (Genel Müdür, Müstakil Daire Başkanı ve Bölge Müdürü) personel vekaleten görev yapıyor.

Ticaret Bakanlığı merkez birimlerde 35, Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüklerinde 12, Serbest Bölge Müdürlüklerinde 4 personel üst düzey kadrolarda vekaleten görev yapıyor. Ticaret İl Müdürü kadrolarına 38 personel vekalet ediyor.

81 İL MÜDÜRÜ VEKALETEN GÖREVLİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda da durum farksız, Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Bakanlığımızın merkez teşkilatında yer alan üst düzey yöneticilerin bir kısmının ataması gerçekleştirilmiş olup diğerleri içinde atama çalışmaları devam etmektedir” derken, 81 il müdürünün tamamının vekaleten görev yaptığını açıklıyor.

KRİTİK BAKANLIKLARDAN VEKALET SORUSUNA CEVAP YOK

İç İşleri Bakanlığı, Hazine Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ise CHP’li Gürer’in vekaletle yönetilen üst düzey kadrolarına ilişkin sorularına cevap vermedi.

“VEKALETLE YÖNETİM SORGULANMALI”

Ömer Fethi Gürer “Üst düzey kadroların bu denli çok sayıda vekaletle yönetilmesi sorgulanmalıdır. Liyakat sistemi; hizmet içinde ilerlemenin ve yükselmenin yeterlilik ile başarı ölçütüne dayandırıldığı bir sistemdir. Ülkenin yönetilmesinde kilit rol üstlenen bakanlıkların liyakat sisteminden uzaklaşarak vekaletle yönetilmesi irdelenmelidir” sözleri ile bu durumu eleştirdi.