İhalelere fesat karıştıranlara hapis cezası! « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

İhalelere fesat karıştıranlara hapis cezası!

Bu haber 07 Şubat 2020 - 12:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Gaziantep İŞKUR İl Müdürlüğünce açılan ihalelere fesat karıştırıldığı ortaya çıktı. Cumhuriyet gazetesinden Fırat Alkan’ın haberine göre Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) Gaziantep il müdürlüğü tarafından 2013 ve 2014 yıllarındaki araç kiralama ve servis hizmeti için açılan ihaleleri mercek altına alan müfettişler, 3 ihalede tekliflerin şartnameye uymamasına karşın aynı firmaya verildiğini belirledi. Müfettişlerin tespitine göre, 3 adet şoförlü araç kiralama için açılan 2 ihale, modeli ve silindir hacmi uygun olmayan araçlarla teklif veren firmaya verildi.

HEP AYNI FİRMAYA VERİLDİ

Bir yıl sonra yapılan 36 aylık araç ihalesini de 486 bin TL’lik teklif vererek kazanan firma, aynı yıl açılan servis ihalesini de yeterli belge sunmamasına karşın 407 bin TL’lik teklif vererek aldı. Söz konusu ihalelerin başka teklif alınmadan hep aynı firmaya verildiğini kayıt altına alan müfettişler, İŞ-KUR İl Müdürü Sıraç Ekin, ihale komisyonu üyeleri ve firma ortağı 2 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

CEZALAR ERTELENDİ

İhalelerle ilgili soruşturma başlatan cumhuriyet savcısı 11 kişi hakkına ‘’ihaleye fesat karıştırmak’’ suçlamasıyla dava açtı. Dava sonucunda sanıklara 10 ay ile 1 yıl 3 aya kadar değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Sanıklar daha önce suç işlemediği için cezaları ertelenirken il müdürü Ekin’in görevine son verildi.

“EĞİTİM ALMADAN ATANDILAR”

İŞKUR İl Müdürü Sıraç Ekin, mahkemede yaptığı savunmada FETÖ’nün kendisine kumpas kurduğunu ve kuruma zarar verme niyetinde olmadığını belirtti. Ekin’in ihale komisyonu başkanı olarak atadığı yardımcısı Rıza Alper ise ‘şartnamelerdeki teknik konulara hakim olmadığını ve bu durumun düşük fiyat konusuna odaklandıklarından dolayı ortaya çıktığını’ savundu. İhale komisyonu olan diğer şube müdürleri de memuriyetlerinin hiçbir zamanında bu konu hakkında bir eğitime tabii tutulmamalarına rağmen komisyona atandıklarını belirtti.