Emniyet teşkilatı, 2021 yılını heyecanlı bir bekleyişle bitiriyor « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

Emniyet teşkilatı, 2021 yılını heyecanlı bir bekleyişle bitiriyor

Nedeni de 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu Personel Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde yapıldığı iddia edilen değişiklik.

Bu haber 04 Aralık 2021 - 21:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanlığı bünyesinde hazırlanan ancak son aşamada İçişleri Bakanı’nın imzasıyla yürürlüğe girmesi beklenen yeni atama ve yer değiştirme yönetmeliği bir dizi değişiklikler getirecek.

Emniyet teşkilatında halen devam eden uygulamaya göre ilk görev yerlerinde 6 ile 10 yıl değişen sürelerle çalıştıktan sonra Sivas ve doğusunu kapsayan şark görevine çıkan polisler sonra yine Sivas’ın batısındaki bölgelerden birinde yer alan bir ile tayin oluyor ve çoğunlukla mesleklerini buralarda tamamlıyordu.

Geçen yıllarda yapılan düzenleme ile rütbelilere ikinci şark görevi getirilmişti.

Sosyal medyada yer alan ve yönetmeliğe ait olduğu iddia edilen görselde illerdeki mevcut görev süreleri ile yeni düzenlemede ne kadar süre önerildiği belirtiliyor
“Tayin sürelerinde değişikliğe gidilecek” iddiası

Sosyal medyada yer alan bir paylaşıma göre çıkarılacak yeni yönetmelikte bu konuda değişikliğe gidildiği görülüyor.

Türkiye’nin şark illeri ve batı bölgesi yerine dörde ayrıldığı görülüyor. 5 büyük şehirde görev süresi 10’dan 8’e düşüyor.

Buna göre ilk grupta genellikle büyükşehirlerin olduğu 25 il bulunuyor.

Bunlar arasında olan İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana’da halen 10 yıl olan görev süresinin 8 yıla indirilmesi öneriliyor.

İkinci grupta ise 32 il bulunuyor. Genellikle Sivas’ın batısında yer alan daha küçük şehirlerden oluşuyor.

6 veya 8 yıl süreyle görev yapılan bu illerde sürelerin 5 veya 4 yıla düşürülmesi isteniyor.

Diğer iki bölge halen şark yerleri sayılan Sivas ve doğusundaki alanın ikiye ayrılmasından oluşuyor.

Erzincan, Erzurum, Artvin gibi illerin de yer aldığı genellikle 4 ile 5 yıl olan görev sürelerinin çoğunlukla aynı kalması teklif ediliyor.

Dördüncü grup ise genellikle doğudaki “sınır” veya “terör” olaylarının daha sık yaşandığı illerden oluşuyor.

Çoğunlukla 4, 5 ve 2 yıl olan sürelerinden korunan da düşürülen de var.

 

“Neredeyse üç beş yılda bir tayin göreceksin”

Emniyet-Sen Genel Başkanı Faruk Sezer’in iddiasına göre 2022 Ocak’ında hayata geçirilecek düzenleme nedeniyle polis tedirgin.

Sezer, şu an emniyetteki tayinlerde 2 bölge olduğunu yapılacak düzenleme ile bunun dörde çıkarılacağını söyledi.

Polislerin 4 bölgenin tamamında görev yapmak zorunda kalacaklarını ifade eden Sezer, “Bu düzenlemeyle neredeyse 3 – 5 yılda bir tayin görecek. Mevcut düzenlemede polisler şarktan sonra genellikle nüfusa kayıtlı oldukları veya ona yakın illere gelerek emekli olana kadar görevlerini burada sürdürür, bir nevi yerleşik yaşama geçerdi. Şimdi bu İstanbul, İzmir ve Ankara ile sınırlandırılıyor. Önceden eşinin nüfusa kayıtlı olduğu yerde çalışabiliyorlardı bu da kalkacak. Emniyette ezilen kesim daha da ezilecek” diye konuştu

 

“Adaptasyon sorunları yaşayacaklar, çocuklarının eğitim hayatı etkilenecek”

Emniyet teşkilatının zaten tayini çok olan bir meslek grubu olduğunu aktaran Sezer, şöyle devam etti:

Bu düzenlemeyle ‘polisler yerinde oturmasın’ deniliyor. İntiharların en önemli nedeni bu insanların sosyal hayatlarının bitirilmesi ve normal hayattan koparılmalarından kaynaklanıyor. Şimdi bu insanlar sürekli dolaştırılacak. Tam bir yere adapte olurken onun hayatını değiştirilecek. Çocuğu bir yerde okula giderken oradaki eğitiminden kopacak.

“Genç polislerden çok sayıda endişe içeren mesaj aldım”

Beklenen düzenlemeye dair görevdeki genç polislerden çok sayıda endişe içeren mesaj aldığını dile getiren Sezer, “Özellikle evlenme ve aile düzeni kurma konusunda sıkıntı yaşayacaklarından endişe ediyor genç polisler. Hadi gençlerin önünde yıllar olduğu için bir şekilde planlama yapabilir. Asıl sorunu 40 yaş üstündeki polisler yaşayacak. Çocuğu diyelim ki bir okula başlamış bir anda düzeni bozulacak” ifadelerini kullardı.

 

“Atalarımız üç taşınma bir yangına bedeldir demiş”

Emekli polis memuru Erdinç Emecan ise son süreci de yakından takip ettiğini ve bunun yıllardır böyle bir çalışmanın planlandığını kaydetti.

Planlanan düzenlemeye soğuk baktığını söyleyen Emecan, “Atalarımız ‘üç taşınma bir yangına bedeldir’ demiştir. Bu düzenleme ile meslektaşlarımız defalarca taşınmak zorunda kalacak. Bu onların ve ailelerinin ruhsal yapılarını etkilediği gibi her seferinde yeni bir adaptasyon sürecine sokacak. Çocuklarının eğitim hayatını, çalışan eşlerinin mesleklerini etkileyecek” değerlendirmesinde bulundu.

Emecan’a göre tayin olan kişi sayısının artması devlete yük getirecek
“Her yıl 80-90 bin polisin yeri değişebilir”

Emecan, tayin sayısının artmasının devlete de bir yük getireceği halihazırda tayinler için memurlara rütbelerine göre harcırah (1000 kilometre mesafede 8 bin lira civarı) verildiğini hatırlatarak, “330 bin kişiye ulaşan emniyet ordusunda bu düzenleme ile her yıl belki 80-90 bin kişinin yeri değişecek. Devlette çalışan eşleri varsa onlarda tayin isteyecek. Bu devlet içinde bir külfete dönüşecek” dedi.

Yeni düzenlemede İstanbul’daki görev süresi sekiz yıl olacak
“Polislerin, vatandaşla ‘ahbap-çavuş’ ilişkisine girmeleri istenmiyor”

“Peki neden böyle bir düzenlemeye gidiliyor?” sorusuna Emecan’ın cevabı şu oldu:

“Nedenlerden biri olarak vatandaşlarla girilen ‘ahbap-çavuş’ ilişkilerinin önlenmesi olduğunu düşünüyorum. Polisler vatandaşla çok samimi olunca performansları düşer. Bir yerde uzun süre görev yapınca ister istemez orada yaşayan insanlarla, esnaflarla hatta suç işleme potansiyeli olan kişilerle dahi küçük de olsa dostluklar oluşabiliyor. Emniyet teşkilatının polislerin vatandaşla çok haşır neşir olmamasını ve ilişkilerde daha ciddiyet istediğini düşünüyorum.”