BU NASIL PROMOSYON İHALESİ « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

BU NASIL PROMOSYON İHALESİ

Bu haber 15 Ocak 2020 - 15:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Personel maaşlarının banka üzerinden ödenmesi için Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğünce yapılan ihale üzerinden uzun süre geçmesine rağmen idare tarafından resmi bir açıklama yapılmaması nedeniyle Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker, Şube de basın açıklaması yaptı.

Kocaeli Üniversitesine bağlı faaliyet gösteren kuruluşlarda görev yapan personellerin maaş ve özlük haklarının banka üzerinden ödenmesi için 09 Ekim 2019 tarihinde son ihale yapılmıştır.

Bir çok meslek kuruluşu, kurum çalışanları, ilimizde yayın yapan yerel basın kuruluşları ihaleyi takip etmiş ve ihalenin hangi bankada kaldığı basın kuruluşları tarafından kamuoyuna duyurulmuştur.

Yerel basın vasıtası ile kamuoyuna yansıyan bilgiye göre 4625 TL kişi başı ödeme ile ihalenin Akbank’ta kaldığı anlaşmanın Sayın rektörün onayı ile kesinleşeceği ihaleyi yöneten kurum yetkilisi tarafından ifade edilmiştir.

Yaklaşık olarak aradan iki aydan fazla bir süre geçmesine rağmen idare tarafından bu güne ihale sonucu ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadığı gibi kurum ile banka arasında yapılan promosyon sözleşmesi kurumun internet sitesinde yayınlanmamış ve personellerin görebileceği yerlere de asılmamıştır.

Banka promosyonları hakkında 20 Temmuz 2007 Tarihli : 26588 sayılı Resmî Gazete yayınlanan 2007/21 Sayılı Başbakanlık Genelgesinin 7. Maddesinde “Genelge çerçevesinde yapılacak uygulamalar kurum personelinin rahatlıkla bilgi edinebileceği şekilde ilan panoları ve internet siteleri yoluyla ilan edilecek, aleniyet ilkesine titizlikle riayet edilecektir.” Demektedir.

Promosyon İhale sürecini yöneten kurum idarecileri başbakanlık genelgesini yok hükmünde sayarak kurumu töhmet altında bıraktıkları gibi, belli bir süre sonra bazı sendika temsilcilerini de idareye çağrılarak promosyon anlaşmasının tamamlandığı hakkında bilgilendirilmişlerdir.

13.01.2020 tarihinde ise Eğitim ve Sağlık iş kolunda yetkili olan Malum Sendikalar tarafından kurum personelleri sözel bilgilendirilerek Kurum ile Banka arasında yapılan promosyon sözleşmesi gereği 17 ocak 2020 tarihinde promosyon ücretlerinin personel maaş hesaplarına yatırılacağı bilgisi kurum çalışanlarına aktarılmıştır.

Kurum yetkilileri tarafından yapılması gereken resmi açıklamanın Malum Sendika temsilcileri tarafından yapılması çalışanlarda hoşnutsuzluk ve kuruma karşı güven bunalımına sebebiyet vermektedi