Yargıtay, eşler arasında finansal güveni sarsan bir davranışa ilişkin emsal bir karar verdi. « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

Yargıtay, eşler arasında finansal güveni sarsan bir davranışa ilişkin emsal bir karar verdi.

Yargıtay, önemli bir karara imza attı. Eşinin cebinden habersiz para almanın evlilik birliğini temelden sarsabileceğine hükmeden Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, bu durumun boşanma sebebi olabileceğini belirtti.


Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi, eşinin cebinden habersiz para alan kişilerle ilgili olarak boşanma kararını destekledi.

Yargıtay Kararının Detayları

Karar, bir boşanma davasında, kocanın eşinin kendisinden habersiz para aldığı ve maddi isteklerinin bitmediği iddiası üzerine açtığı davada yerel mahkemenin kararını kısmen onadı. Yargıtay, evlilik birliğinin sarsılmasının ciddi ve geri dönülmez bir durum olduğunu ve bu tür davranışların evlilik üzerindeki etkilerini vurguladı.

Mahkemenin Gözlemleri

Yerel mahkeme, kadının maddi isteklerinin devam etmesi ve eşinin parasını habersiz kullanması nedeniyle tam kusurlu olduğunu belirterek boşanmaya hükmetmişti. Ancak, Yargıtay, kocanın eşinin davranışlarını bir süre hoşgörü ile karşıladığını ve barışma ümidiyle hareket ettiğini ifade etti. Bu bağlamda, kocanın tam kusurlu olmadığı ancak bu yöndeki savunmasının mahkemede temyiz edilmediği için bozma nedeni olmadığını belirtti.

Evlilikte İzinsiz Para Kullanımı

Avukat Fırat Bilici ise konuya ilişkin olarak, bu tür davranışların eşler arasındaki güveni ciddi şekilde sarsabileceğini ve evlilik birliğini temelden etkileyebileceğini söyledi. Bilici, “Evlilikte finansal güven meselesi, ortak yaşamın devamı için kritik bir unsur. İzinsiz para kullanımı, bu güvenin sarsılmasına yol açarak evliliğin temellerini zedeleyebilir” dedi.