İşte virüse yakalanma riski yüksek meslekler « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

İşte virüse yakalanma riski yüksek meslekler


Koronavirüsü salgını nedeniyle tüm dünyada bazı tedbirler alınıyor. Bu tehlikeli durumda dahi çalışan ve hayatlarını riske atan bazı meslek dalları var.

Yapılan araştırmaya göre koronavirüsüne yakalanma riski en fazla meslek dalları açıklandı. Sizde bu mesleklerden birini yapıyorsanız eğer, lütfen dikkatli olup tüm önlemlerinizi alın

Independent Türkçe‘den Ali Kemal Erdem’e konuşan Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. Hamid Hancı, enfeksiyon kapma riskini en yüksek yaşayan meslek grubunun sağlık çalışanları olduğunu belirterek onlar içerisinde de ilk sıraları, diş hekimleri,kliniklerde çalışanlar, mikrobiyoloji uzmanları, kan ürünleriyle çalışanlar ve en çok hastalarla temas edenler olduğunu belirtti.


İnsanla teması çok olan meslek grupları riskli


Bunun dışında kalabalık ortamlarda çalışan veya bulunmak zorunda kalan meslek gruplarının da her zaman en fazla risk içerisinde olanlar olduğunu kaydeden Hancı bunları şöyle sıraladı:”Yurtlarda kalan öğrenciler ile koğuşlarda birlikte kalan askerler her zaman enfeksiyon kapmaya en yakın kesimleri. Bunun yanında arama kurtarma ekipleri, polisler insanlarla temasları fazla olduğundan risk içerinde olanlar. Yine berberler, güzellik merkezlerinde çalışanlar da risk taşıyor.

Öğretmenleri de unutmamak gerekiyor. Çocuklarla iç içe olduklarından öğretmenler de bulaşıcı hastalıklardan etkilenebiliyor. Bunun yanında pek tabii ki temizlikçiler ve AVM gibi kalabalık yerlerde çalışan insanlar da diğer riskli gruplar.”

Para alışverişi olan meslekler de risk altında


KLİMUD Laboratuvar Güvenliği Çalışma Grubu Başkanı ve Tıbbi Mikrobiyoloji ve Parazitoloji Uzmanı Doktor Orçun Zorbozan, koronavirüsün bulaşma koşullarına dikkat çektikten sonra sözlerini şöyle devam ettirdi:”Çalışma ortamında özellikle kapalı alanlarda insanlar ile 1.5 metreden daha yakın mesafede bulunulan meslekler, yani virüsü taşıyan aerosollere maruz kalınabilen meslekler, bu hastalık açısından risk altındadırlar. Mesleği gereği çok fazla kişinin dokunduğu yüzeylerle temas etmek durumunda olanlar da cansız yüzeylerdeki virüsleri ellerine bulaştırma yoluyla enfekte olabileceklerinden bu meslek gruplarındakiler de risk altındadırlar. İkinci gruptaki meslekler için en önemli taşıyıcılardan biri paradır. Çok fazla para alışverişi olan meslekler bu hastalık açısından risk altındadırlar.”


Risk nasıl azaltılır?


Kalabalık işyerlerinde çalışan kişi sayısı ile kişiler arasındaki mesafenin azaltılabileceğini söyleyen Zorbozan,  önerilerini şöyle sürdürdü:Yoğun müşteriye sahip işyerlerinde müşteriler kapalı alana uygun mesafe gözetilerek sıra ile alınabilir. Enfekte yüzeylerle temasın çok olduğu meslekler için de özellikle para temasını mümkün olduğunca azaltmak, el hijyenine önem vermek, elleri uygun şekilde yıkamak, el yıkama imkânı kısıtlı ise uygun el dezenfektanlarını kullanmak ve elleri ağıza, buruna, yüze ve gözlere götürmemek bulaşma riskini azaltacaktır.