Vakalar çok daha artacak! « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

Vakalar çok daha artacak!

Bilim Kurulu Üyesi, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, ‘‘Artış devam ederse hastanelerde yoğunluk yaşanır mı? ve Yeni önlemlere ihtiyaç duyulur mu?’’ sorularını cevapladı.

Bu haber 09 Ocak 2022 - 20:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Omicron varyantının etkisiyle vaka sayılarındaki yükseliş sürüyor. NTV yayınına katılan Bilim Kurulu Üyesi, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, ‘‘Artış devam ederse hastanelerde yoğunluk yaşanır mı? ve Yeni önlemlere ihtiyaç duyulur mu?’’ sorularını cevapladı.İstiklal Caddesi

Tevfik Özlü’nün açıklamaları şöyle:

Vaka sayılarında artışların devam edeceğini düşünüyorum çünkü Omicron çok hızlı bulaşıyor. Henüz pike yakın olmadığımızı düşünüyorum fakat çok daha fazla vaka sayısı göreceğiz. Büyük kentlerde Omicron ile ilgili vakalar görüyoruz ama tüm kentlere göreceğiz. Omicron klinik bulgu olarak üst solunum enfeksiyonu gibi seyrediyor. Özellikle aşılılarda ve gençlerde grip gibi görünüyor. Bu nedenle kişiler Kovid olduğunu da çok düşünmüyorlar ya da karantinaya girmek istemiyorlar. Pek çok kişi test yaptırmadan ayakta atlatıyor. Gerçek vaka sayısının çok daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Bu sayı vaka oransal olarak hastanede doluluk oranlarında önemli bir artış yok. Bu sevindirici tarafı. Acele etmeden dikkatle izlememiz lazım süreci. Omicron’un iki farklı özelliği var, birincisi çok kolay bulaşması, ikincisi var olan bağışıklıktan kendisini kurtarması. Hatırlatma dozunu yaptırmış kişilerde aşıların koruyuculuğu yüzde 80’lere ulaşıyor.