Ünlü kalp cerrahından flaş çağrı! « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

Ünlü kalp cerrahından flaş çağrı!


Habertürk’te Hülya Hökenek’in hazırladığı Enine Boyuna programına telefonla katılan Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, koronavirüsle mücadeleye katılan sağlık personelinin yaşadığı zorlukları anlattı. 

İlk olarak hastanede kademe kademe koronavirüsle mücadele için ne tür adımlar attıklarını anlatan Prof. Sönmez, personelin ise süreç uzadıkça demoralizasyon yaşamaya başladığını söyledi. Bingür Sönmez, özellikle 20-25 yaşları arasındaki sağlık personelinin istifa etmeleri için ailelerinden baskı gördüğünü, uyku güçlüğü yaşadıklarını ve bazen de öfke nöbeti geçirdiklerini anlattı. 

Kroner yoğun bakımı Korona Yoğun Bakım olarak değiştirdiklerini vurgulayan Prof. Dr. Sönmez, bir yoğun bakım hemşiresinin gün içinde üzerindeki koruma giysilerini 12 saat boyunca birçok kez değiştirerek üzerinde taşıdığını, bu süreçte hastalara 1 metreden daha yakın mesafelere girmek zorunda kaldığını ve bunu birçok hastaya günde 3 kez yaptığını ifade etti.

Bundan önceki yıllarda Kızılay’ın epidemilerde görev alan sağlık personeline madalya verdiğini hatırlatan Sönmez, koronavirüsle mücadele saflarında görev alarak böylesi zor bir görevi ifa eden sağlık çalışanlarının gazi sayılmasını, yine bu mücadele sırasında hastalığa yakalanarak vefat eden sağlık personelinin ise şehit sayılmasını talep etti.