Ücretli öğretmenler taş mı yesin? « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

Ücretli öğretmenler taş mı yesin?


Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de 168 kişi hayatını kaybetti, vaka sayısı 10 bini aştı. Ölümcül salgınla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğindeki Türkiye, tüm devlet kurumlarıyla seferberlik ilan etti. 

Virüse karşı alınan tedbirler kapsamında ülke genelinde okullar tatil edildi. Bu dönemde milyonlarca öğrenci, okula gitmeden Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden eğitimlerine devam ediyor.

Ücretli öğretmenler mağdur oldu

Milli Eğitim Bakanlığı bu süreçte öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderileceğini açıklamıştı. Fakat bu açıklamada ücretli öğretmenlerle ilgili net ifadelerin yer almaması akıllarda bir çok soru işareti bıraktı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Eğitim Kültür Danışma Derneği Genel Başkanı Hatice Temel, “Bu süreçte öğretmenler idari izinli sayılmış ve evlerinde öğrencilerini takip etme sorumluluğu verilmiştir. Fakat devlet kadrolu öğretmenlere maaş ve fiilen girmedikleri ek ders ücretlerini vereceğini ilan ederken, Ücretli Öğretmenler ve Usta Öğreticileri bu haktan mahrum bırakmıştır. Bu öğretmenlerimiz zaten maaş almayıp ek ders karşılığı derse girerken şimdi bu ücretten de mahrum kalmışlardır.” ifadeleri kullandı.

Bakan Selçuk da bugün açıklama yaptı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuyla ilgili bugün bir açıklama yaptı. Bakan Selçuk, konuyu takip ettiklerini belirterek, “Bu konuyu birinin gündeme getirmesi gerekmiyor. Bu konuyla ilgili Maliye Bakanlığı ile ilgili çalışmalar yapılıyor, çok da mesafe alındı. Neyi nasıl yapabiliriz konusunda en kısa zamanda bir açıklama olacak.” bilgisini paylaştı.

“Ücretli öğretmenler taş mı yesin?” etiketi açtılar 

Konunun hala netliğe kavuşmamış olması nedeniyle haklarından mahrum olan ücretli öğretmenler, sosyal medyada #UstaveÜcretliÖğrTaşMIYesin etiketi açtı.