Omicron’un iki yeni ‘garip’ semptomu ortaya çıktı « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

Omicron’un iki yeni ‘garip’ semptomu ortaya çıktı

Omicron varyantının belirtilerini netleştirmeye çalışan bilim insanları, bu varyantla birlikte saç dökülmesi ve konjonktivitin (pembe göz) meydana geldiğini belirledi.

Bu haber 07 Ocak 2022 - 11:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Omicron varyantının önceki Kovid-19 türlerine göre daha farklı semptomlar gösterdiğini belirten İngiliz bilim insanları, öksürük, burun akıntısı ya da boğaz ağrısının yanı sıra Omicron tespit edilen kişilerde iki yeni ve “garip” belirti ortaya çıktığını duyurdu.

İngiliz bilim insanları, son bir ay içerisinde Kovid-19 teşhisi konulan hastalarda saç kaybı ve konjonktivit (pembe göz) belirtileri ortaya konulduğu belirtildi. Bu varyantın gözde bulunan ACE2 enzimlerini etkilediğini dile getirdi.

KONJONKTİVİT NEDİR?

Halk arasında pembe göz ya da kırmızı göz hastalığı olarak bilinen konjonktivit, gözdeki şeffaf dokunun ve göz kapaklarının iltihaplanması olayına denir. Bu rahatsızlık gözde kanlanmaya yol açar.

Öte yandan Amerikan Dermatoloji Birliği Akademisi de Kovid-19’un son dönemde öne çıkan semptomlarından birinin de saç dökülmesi olduğunu duyurdu.

Omicron varyantının en sık görülen belirtileri ise, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve baş ağrısı.