İstanbul ve Ankara merkezli FETÖ opesyonları: 19 gözaltı « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

İstanbul ve Ankara merkezli FETÖ opesyonları: 19 gözaltı

Bu haber 13 Mayıs 2022 - 6:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.


Toplam 10 ilde FETÖ üyesi oldukları iddiasıyla haklarında gözaltı kararı verilen şüphelilerden 19’u, polis ekiplerince gözaltına alındı.

Türkiye’nin FETÖ’yle mücadelesi sürüyor.

Bu kapsamda farklı illerde çeşitli operasyonlar düzenleniyor.

Son operasyonların merkezi ise İstanbul ve Ankara oldu.


ByLock kullanıcıları ve mahrem imamlar tespit edildi

FETÖ/PDY mensuplarına yönelik yürütülen çalışmalarda, daha önce gözaltına alınan şüphelilerin verdikleri ifadelerde geçen isimler incelemeye alındı. Yapılan araştırmalarda 16 şüphelinin ByLock kullanıcısı olduğu, emniyet ve TSK mahrem yapılanmasında yer aldıkları belirlendi.


12 şüpheli yakalandı

Şüphelilerin yakalanması için soruşturma başlatan polis, İstanbul merkezli Ankara, İzmir, Sakarya ve Çanakkale’de çok sayıda adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda aralarında KHK ile ihraç edilmiş polis, avukat, öğretmen ve mühendislerin de bulunduğu 12 şüpheli gözaltına alındı.


Hava Kuvvetleri yapılanmasına operasyon: 7 gözaltı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturmalarda da 11 şüphelinin, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Hava Kuvvetleri Komutanlığı ‘mahrem hizmetler’ yapılanmasına ilişkin iltisakı ve irtibatı olduğu belirlendi. Ankara’da bulunan büfe, market gibi umuma açık iş yerlerinde bulunan kontörlü sabit hatları kullanarak, örgütün sivil imamları ile iletişim sağladıkları tespit edilen daha önce ilişiği kesilmiş 6 astsubay, 3 askeri öğrenci, 1 yüzbaşı ve 1 üsteğmen olmak üzere toplam 11 şüpheli hakkında, Ankara merkezli 5 ilde gözaltı kararı verildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin yaptığı çalışmalarda şüphelilerin 7’si yakalanarak gözaltına alındı. Diğer şüphelilerin yakalanması için çalışmalar sürüyor.