En düşük emekli maaşı için gözler 1 Mayıs tarihinde « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

En düşük emekli maaşı için gözler 1 Mayıs tarihinde

Bu haber 30 Nisan 2022 - 12:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Bakan Bilgin’in açıklamaları doğrultusunda gelecek sürpriz zam ile emekli maaşı ne kadar olacak merak ediliyor. İşte uzman isimden en düşük emekli maaşı zammıyla ilgili rakamlar.

EMEKLİ MAAŞI ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Temmuz ayında sürprizimiz olacak. En düşük emekli maaşında artışa gidilecek” diyen Bakan Bilgin herhangi bir rakam paylaşmamıştı. Bilgin 1 Mayıs’ta yapacağı konuşmada bunu duyuracağını dile getirmişti.

‘Enflasyon üzerinden bir hesaplama mı yapılacak?’ sorusuna Bakan Bilgin, “Elbette içinde enflasyon olacak. Ağırlıklı olarak sosyal refah düzenlemesi olarak değerlendirmek gerekir. Enflasyonun tahribatını önleyecek bir düzenleme, çok ciddi bir rahatlama yaratacak” ifadesini kullanmıştı.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI TEMMUZ AYINDA NE OLACAK?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya ise en düşük emekli maaşı ile ilgili olası senaryoları anlattı. Kaya şu ifadeleri kullandı:

“Aldığımız kulis bilgilerine bakacak olursak emekli maaşları ocakta 2 bin 500 liraya yükseltilmişti. 2 bin 500 liranın üzerine çıkması öngörülüyor. Temmuz ayında geldiğimizde muhtemelen 2 bin 750 lira ile 3 bin lira arasında artış söz konusu olacak.

Temmuz ayından itibaren taban aylığı uygulamasının 2 bin 750 lira ile 3 bin lira arasında olması için çalışmalar yürütülüyor. 1 Mayıs itibarıyla bunu duymuş olacağız.