E devletten seyahat izin belgesi nasıl alınır? « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

E devletten seyahat izin belgesi nasıl alınır?


Web Banner

Şehirlerarası otobüs ve uçak yolculuklarında seyahat izin belgesi geçen hafta alınan kararla başladı. Corona virüsü tedbirleri kapsamında alınan bu karar ile birlikte şehirlerarası seyahatler Valilik iznine bağlanmış ve yolcuların seyahat izin belgesi kontrolleri başlamıştı. Özel aracıyla şehirler arası yolculuk yapanlara henüz bir kısıtlama yok. E-devletten seyahat izin belgesi nasıl alınır? Seyahat izin belgesi e başvuru nasıl yapılır, formu nasıl doldurulur?

SEYAHAT İZİN BELGESİ NEDİR?

Corona virüsü tedbirleri kapsamında yolcuların toplu ulaşım araçları ile şehir değiştirmesi şehirlerarası seyahat izin belgesine bağlandı. İzin belgesi olmadan otobüs veya uçakla seyahat eden yolculara ya da şirkete ceza kesiliyor.

E DEVLETTEN SEYAHAT İZİN BELGESİ NEREDEN NASIL ALINIR?

Belgelerle ilgili son açıklama Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yapıldı. Yapılan açıklamada “Koronavirüs tedbirleri kapsamında seyahat edecek vatandaşlarımızın artık kaymakamlıklara gitmesine gerek kalmadı. Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet Kapısında.” ifadelerine yer verildi.

ADIM ADIM BAŞVURU SÜRECİ

1 e-devlet kapısı üzerinden başvuru yapılacak

2 Başvuru Seyahat İzin Kurulu’na iletilecek ve kurul tarafından değerlendirmeye alınacak.

3 Değerlendirme sonrası başvuru sahiplerine “başvurunuz kabul edilmiştir” ya da “başvurunuz ret edilmiştir” şeklinde SMS gönderilecek.

4 Başvurusu kabul edilen vatandaşlar otogar veya havalanlarında bulunan başvuru masalarından TC kimlik numaraları ile doğrulama yapabilecek.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

KİMLER SEYAHAT İZİN BELGESİ ALABİLİR?

İzin belgeleri alabilecek kişilerse şöyle;

Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen

Birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar

Son 15 gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan kişiler

Web Banner
Web Banner