Deprem kira yardımı nasıl alınır, ne zaman yatar? « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

Deprem kira yardımı nasıl alınır, ne zaman yatar?


Deprem kira yardımı ödemeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından evini kentsel dönüşüme veren kişilere evlerini yeniden inşa etmek için uygulanan bir sistem. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kira yardımı il il hesaplara yatırılıyor. Depremlerden etkilenen 9 ilde hasar tespit çalışmaları tamamlandı. İşte deprem kira yardımı 2020 hakkında merak edilenler…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yılda bir kere mayıs ayında kentsel dönüşüm kapsamında kira yardımı yapıyor ve her yıl ödenen rakam güncelleniyor. Hasar tespit itirazlarını değerlendiren ekipler, bugüne kadar 10 bin 291 yapıyı ilgilendiren yaklaşık 25 bin dilekçeyi inceledi. Bunun yanı sıra zemin etüt çalışmalarında, 15 bin 560 metre sondaj gerçekleştirildi. Elazığ’da 2 bin 165 depremzedeye 5 milyon 964 bin lira kira yardımında bulunuldu.

KİRA YARDIMI OLAN İLLER

Elazığ’da 1457, Malatya’da 513 ağır hasarlı binanın yıkımı tamamlanırken, Van’da 3 bin 456 konutun ağır hasarlı olduğu tespit edildi.

Adıyaman’da, 6 bin 164 binadaki 11 bin 806 bağımsız bölüm incelendi; 6 bin 703 bağımsız bölümün hasarsız, 3 bin 663 bağımsız bölümün az hasarlı, 136 bağımsız bölümün orta hasarlı, 1169 bağımsız bölümün ağır hasarlı ve 90 bağımsız bölümün yıkık olduğu tespit edilirken, 45 bağımsız bölümün ise acil yıkılmasına karar verildi.

Diyarbakır’da, 8 bin 765 binadaki 12 bin 392 bağımsız bölüm incelendi. Bunlardan 9 bin 726’sının hasarsız, 1903’ünün az hasarlı, 39’unun orta hasarlı, 682’sinin ağır hasarlı, 37’sinin ise yıkık olduğu tespit edildi.

Kahramanmaraş’ta 2 bin 738, Şanlıurfa’da 829, Tunceli’de 1757 bağımsız bölüm incelenirken, Kahramanmaraş’ta 37, Şanlıurfa’da 97, Tunceli’de 886 bağımsız bölümün ağır hasarlı ve yıkık olduğu ortaya çıktı.

Van’da ise 5 bin 578 binada yer alan 7 bin 591 bağımsız bölümün hasar tespiti tamamlandı. Bunlardan 3 bin 456’sının ağır hasarlı olduğu belirlendi.

ELAZIĞ VE MALATYA’DA 24 BİN KONUT İNŞA EDİLECEK

Bakanlık, afet konutu dönüşüm çalışmaları ve rezerv konut uygulamaları kapsamında, Elazığ’da 19 bin 591, Malatya’da ise 4 bin 448 konut yapacak. Elazığ’ın Cumhuriyet ve Bizmişen mahallelerinde rezerv konut uygulamaları kapsamında yaptırılan 400 konut, depremzede ailelere teslim ediliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ayrıca, İLBANK aracılığı ile Elazığ ve Malatya valilikleri ile yerel yönetimlere 26,8 milyon lira hibe destek sağladı.

DEPREM KİRA YARDIMI NE KADAR?

Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük ve Kilis illerinde kentsel dönüşüm kira yardımı 715 liradır. Bir kereye mahsus olmak kiracılara 1.430 lira ile sınırlı ayni hak sahiplerine 3 bin 575 lira ödeniyor.

Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce illerinde kentsel dönüşüm kira yardımı olarak 675 liradır. Bir kereye mahsus olmak üzere kiracılara 1.620 lira ile sınırlı ayni hak sahiplerine de 4 bin 50 lira ödeme yapılıyor.

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale illerinde kentsel dönüşüm kira yardımı 905 liradır. Bir kereye mahsus olmak üzere kiracılara 1.810 lira ile sınırlı ayni hak sahiplerine 4 bin 525 lira ödeniyor.

Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van illerinde kentsel dönüşüm kira yardımı 995 liradır. Bir kereye mahsus olmak üzere kiracılara 1.990 lira ve sınırlı ayni hak sahiplerine 4 bin 975 lira ödeniyor.

Adana, Antalya, Bursa ve Konya illerinde kentsel dönüşüm kira yardımı olarak 1.085 liradır. Bir kereye mahsus kiracılara 2 bin 170 lira ile sınırlı ayni hak sahiplerine 5 bin 425 lira ödeniyor.

İstanbul’da kentsel dönüşüm kira yardımı ise 1 bin 150 liradır. İstanbul’da da bir kereye mahsus kiracılara 2 bin 300 lira ile sınırlı ayni hak sahiplerine 5 bin 750 lira ödenir.

KİRA YARDIMI NASIL ALINIR?

Evini riskli yapı kapsamında kentsel dönüşüme veren kişilere devlet 18 ay boyunca kira yardımı yapıyor. Kira yardımı almak isteyen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il ve ilçe müdürlükleri ile belediyelerin kentsel dönüşüm departmanlarına başvurabilir.
KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMINDA GEREKEN BELGELER

Kentsel dönüşüm kira yardımına malikler, kiracılar ve sınırlı ayni hak sahipleri alabiliyor. Malikler, riskli yapıdaki konut ve işyerleri için kira yardımı başvurusunu aşağıda belirtilen bilgi ve belgelerle yapacaktır.

a) Başvuru dilekçesi,
b) Başvuru sahibinin tüzel kişi olması halinde firmayı temsil yetkisine sahip kişiye ait
imza sirküleri,
c) Riskli yapının tahliye edildiğine dair Adres Bilgileri Raporu 2 veya ilgili
belediyesinden alınacak yazı,
ç) Tapu belgesi ve Güncel Taşınmaz Kaydı,
d) Riskli yapının yıkım bilgisinin A.R.A.A.D. Bilgi Sistemine girilmiş olması,
e) Hak sahibine/vekiline ait T.C. Ziraat Bankası A.Ş. vadesiz TL hesap cüzdanı
fotokopisi.