2022’de dünya genelinde günlük 1 milyarı aşkın öğün çöpe gitti « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

2022’de dünya genelinde günlük 1 milyarı aşkın öğün çöpe gitti


Web Banner

Birlemiş Milletler Çevre Programı yaptığı açıklamada, dünya genelinde bir günde 1 milyardan fazla öğünün israf edildiğini bildirdi.

AA

Yapılan bir araştırma, dünyadaki israfı bir kez daha ortaya koydu.

Birlemiş Milletler Çevre Programı (UNEP), bu kapsamda da “Uluslararası Sıfır Atık Günü”nde, Gıda İsrafı Endeksi 2024 Raporu’nu yayınladı.

Buna göre, 2022’de kişi başına 132 kilograma denk gelen ve dünya genelinde tüketilen gıdaların 5’te 1’i olan 1,05 milyar tonu aşkın gıda atığı üretildi.

Yaklaşık 783 milyon insan açlıkla mücadele ederken ve dünyanın 3’te 1’i gıda güvensizliği yaşarken, 2022’de dünya genelinde bir günde 1 milyardan fazla öğün israf edildi.

Ülkelere çağrı

Gıda israfı, yıllık sera gazı salımının yaklaşık yüzde 10’unu oluştururken, bu oran havacılık sektörünün yaklaşık 5 kat daha fazlasına denk geliyor. İsraf, yaklaşık 1 trilyon dolara mal oluyor.

Raporda görüşlerine yer verilen UNEP İcra Direktörü Inger Andersen, “Dünya genelinde gıda israfı bu şekilde devam ederse, milyonlarca insan aç kalacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Gıda israfının iklim ve çevreyi de olumsuz etkilediğini ifade eden Andersen, ülkelere israfın önüne geçilmesi çağrısını yaptı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Web Banner
Web Banner