137 bin kişi artık sigara içmiyor « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

137 bin kişi artık sigara içmiyor


Sağlık Bakanlığı Tütün ve Madde Bağımlılığı Mücadele Daire Başkanlığı, 2015 yılından itibaren ALO 171 hattını arayan 136 bin 961 kişinin sigarayı bıraktığını açıkladı. Ülke genelinde 467 poliklinikte uzman hekimler sigara bırakma hizmeti veriyor. 

Günde 1500 çağrı

Bu yıl “Sağlıkla Yaşayan Türkiye” ana temasıyla kutlanan Halk Sağlığı Haftası kapsamında basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Tütün ve Madde Bağımlılığı Mücadele Daire Başkanlığı Danışma ve Destek Hatları Birim Sorumlusu Şengül Sevim, 2023 yılı itibarıyla günlük 1000 ile 1500 arasında çağrı aldıklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

“Görüşmelerde tütün ürünü kullanımının zararları hakkında bilgi verilmekte ve nikotin bağımlılık ölçeği uygulanmaktadır. Bağımlılık düzeyi düşük ve orta düzeyde olanlar için sigara bırakma planı yapılmakta, bağımlılık düzeyi yüksek olan danışanlar ise hekim kontrolünde sigara bırakma polikliniklerine yönlendirilmektedir.

Bir yıl takip

Sigara bırakma planı yapılan kişiler onay vermeleri halinde Danışma Hattı tarafından yapılan geri dönüş aramalarıyla 1 yıl boyunca takip edilmektedir. Ülke genelinde 467 bırakma polikliniğinde, konuya özel eğitim almış hekimlerimiz tarafından sigara bırakma hizmeti sunulmaktadır.”