12’nci Kalkınma Planı genelgesi yayınlandı « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

12’nci Kalkınma Planı genelgesi yayınlandı

Bu haber 10 Haziran 2022 - 9:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.


Cumhurbaşkanlığı’ndan yayınlanan ve 2024 – 2028 dönemini kapsayan 12’nci Kalkınma Planı için 54 adet özel ihtisas komisyonu ile 26 tane çalışma grubu oluşturuldu.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayınlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesine göre;

2053 vizyonu doğrultusunda oluşturulacak 12’nci Kalkınma Planı, 2024- 2028 dönemini kapsayacak.


Refahın artırılması ve adil paylaşımı sağlanacak

Bu sürede oluşturulacak strateji ve hayata geçirilecek uygulamalarla refahın artırılması ve daha adil paylaşılması sağlanacak.


Kalkınma adımları devam ettirilecek

Ekonomik ve sosyal kalkınma adımlarına devam edilecek. Küresel düzeyde süregelen ekonomik, sosyal, jeopolitik ve siyasi dengesizliklerin oluşturduğu tehditlerin giderilmesi için öncelikler belirlenecek.


54 adet özel ihtisas komisyonu kuruldu

DHA’nın aktardığına göre; planın hazırlık çalışmaları kapsamında Strateji ve Bütçe Başkanlığı koordinasyonunda kamu, özel ve sivil toplum temsilcileri ile akademik çevreleri bir araya getirecek, büyüme, enflasyon, tarım, hayvancılık, güvenlik, ticaret, turizm, inşaat, eğitim, aile, yoksulluk, konut, su, iklim değişikliği gibi pek çok konuda 54 adet özel ihtisas komisyonu kuruldu.


26 çalışma grubu oluşturuldu

Ayrıca, konunun uzmanlarının yer alacağı kalkınma, dış ticaret, sanayi, mesleki eğitim, bağımlılıkla mücadele, iş sağlığı ve diğer alanlarla ilgili 26 tane çalışma grubu oluşturuldu. İhtiyaç duyulması halinde Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nca yeni komisyon ve gruplar da kurulabilecek.