Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan İBB’ye yanıt! « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan İBB’ye yanıt!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB)

Bu haber 18 Ocak 2022 - 22:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM), İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “Sefaköy-Beylikdüzü-Tüyap Metrosu bir yıla yakındır sadece imza bekliyor” iddialarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. 

Beylikdüzü-Sefaköy (İncirli-Sefaköy-TÜYAP) Raylı Sistem Hattına ait proje ve dokümanlarının incelenmek üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne gönderildiği belirtilen açıklamada, “Söz konusu hattın Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın Yatırım Programına alınması için gerekli onayın verilmesi talep edilmiştir. Projelerin incelenmesinde Bakanlığımızca onay verilmesi için zorunlu olan ‘kesin proje’ vasfında proje teslim edilmediği, avan aşamada kalmış doküman sunumu yapıldığı anlaşılmış, eksikler ise temsilcileriniz ve proje firmanıza bildirilmiştir” denildi. 

YAPILAN TOPLANTILARA RAĞMEN “EKSİKLİKLER” GİDERİLMEDİ

Devam eden süreçte proje firmasının yaptığı sunumlar ve gerçekleşen teknik toplantılar sonucunda hazırladığı doküman ve çalışmaların AYGM’ye ulaştığı ifade edile açıklamada, şöyle denildi:

“Ancak, ilave dokümanlarda da hala asal eksikliklerin mevcut olduğu tespit edildi. Sondaja dayalı Zemin Etüt Raporu, Jeolojik Plan ve Kesit Kesin Projeleri, Deprem Etüd Raporu, Mimari Kesin Projeler, tünel ve istasyon kazı-destek sistemleri başta olmak üzere onayımıza esas olmazsa olmaz projeler, halihazırda sunulmamış bulunuyor. Detaylı eksik listesinin ‘kesin proje’ çalışmasının ilgili mevzuat gereği sunulması ve Sefaköy-Beylikdüzü kesimine ait Fizibilite Etüdünün iletilmesi ile teknik incelememiz nihai hale getirilerek, Bakanlığımız görüşü verilebilecektir. Bütün işlerinde olduğu gibi maalesef sözlerini yerine getirmeyenler, kamuoyunu yanlış yönlendirmekte, işten çok algı peşinde koşmaktadır”

Ekrem İmamoğlu'nun

KÖŞEYE SIKIŞAN İMAMOĞLU’NDAN ÇİRKİN SÖZLER

27 yıl sonra ilk kez borçlanmada yasal sınırları aştığı için yeni borçlanma yapması frenlenen ve eksik belgeler dolayısıyla “Sefaköy-Beylikdüzü-Tüyap Metrosu bir yıla yakındır sadece imza bekliyor” yalanı çöken İBB’li Ekrem İmamoğlu bugün tepki çeken bir üslupla saldırıya geçti.

“AKILLARINI BAŞLARINDAN ALIRIM!”

“Kimi cezalandırıyorsunuz, Ekrem İmamoğlu’nu değil ki! Beni ancak üzersiniz, beni değil 16 milyon İstanbulluyu cezalandırıyorsunuz” ifadelerini kullanan İmamoğlu, “Bütçe dersi veririm onlara. Başları döner. Bana bütçe konusunda cevap yetiştirenler Türkiye’nin bütçeleri ne hale geldi ona baksınlar. Bana bütçe dersi vermeye kalkmasınlar, akıllarını başlarından alırım!” dedi.