Erdoğan: İyi bir sınav vermediler! « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

Erdoğan: İyi bir sınav vermediler!

Bu haber 26 Ocak 2020 - 14:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayirli Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un davetine icabetle Cezayir’e geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tebbun ile görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Değerli kardeşim Tebbun’u bir kez daha huzurlarınızda tebrik ediyorum. Devlet Başkanı düzeyinde ilk ziyareti gerçekleştirdiğim için de onur duyuyorum.

Cezayir’in güvenliğini, huzurunu ve bekasını bizimkinden ayrı asla düşünmüyoruz. İkili görüşmelerimizi yaptık ve böylece geleceğe yönelik bölge sorunları nelerdir bunlara nasıl ortak çözüm buluruz bunları görüşme fırsatı bulduk.

Ülkemiz ve Cezayir arasındaki geçmişi 5 asıra dayanan dostluk bağlarına dayanarak ikili iş birliğimizi daha da ileriye taşımakta kararlıyız.

Görüşmelerimizin askeri ticari kültürel boyutu vardı, tüm bunları görüşme fırsatı bulduk. Bugün ülkelerimiz arasında yüksek düzeyli iş birliği konseyini tesis etmek üzere az önce imzaları atmış bulunuyoruz. Hayırlı olsun.

Aziz kardeşimi konseyimizin ilk toplantısını bu yıl gerçekleştirmek için Türkiye’ye davet ettim. En kısa zamanda bu toplantıyı ülkemizde yapmayı planladık.

Cezayir’deki yatırımlarımızın tutarı 3 buçuk milyar doları bulmuştur. Bu rakam Cezayir’e olan güvenimizin göstergesidir.

Aramızdaki ilişkileri aslında Cezayir’i pazar olarak görmek değil kazan – kazan esasına göre bu adımları atıyoruz. Bu nedenle Türk ve Cezayirli iş adamlarımızı yeni ortaklıklar kurmaları için teşvik ediyoruz.

Afrika’daki en büyük ikinci ortağımız Cezayir ile ticaret hacmimizi 5 milyar dolara çıkarmayı aramızda değerlendirdik.

VİZE AÇIKLAMASI

İş adamlarımızın karşılıklı yatırımlarının ve iş yapmalarının önündeki engelleri kaldırma konusunda irademizi ortaya koyduk. Aramızdaki ilişkileri Cezayir’i pazar veya Türkiye’yi pazar olarak görmek değil kazan-kazan esasına yönelik bu adımları atıyoruz. Bu nedenle Türk ve Cezayirli iş adamlarını yeni ortaklıklar kurmaları ve yeni istihdam kurma konusunda teşvik ediyoruz. Cezayir genelinde yeni vize merkezleri açarak, Cezayirli kardeşlerimizin Türkiye’ye ziyaretlerini kolaylaştırıyoruz. 15 yaşından küçük ve 65 yaşından büyükler için vizeyi kaldırdık. Güvenlik güçlerimizin ihtiyaçları için savunma sanayinde işbirliği kararı aldık.

LİBYA

Gerek göç yükü gerekse güvenlik noktasında Cezayir’in karşılaştığı sıkıntıların farkındayız. Biz başından beri Libya’da askeri müdahalelerle çözüm alınamayacağını söylüyoruz. Bu çerçevede müştereken atacağımız adımlar üzerinde durduk. Kalıcı istikrarın temelindeki anahtar unsurların diyalog olduğuna inanıyoruz. Cezayir’in Berlin sürecine ortak olmasından memnuniyet duyuyoruz.

Biz de Libya’da akan kanın durması için mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Libya’nın terör örgütlerinin ve savaş baronlarının sahası haline gelmesine izin verilmemelidir. Uzlaşı ve barıştan yana olanları cezalandıran bir yaklaşım Libya’nın felaketi olacaktır. Maalesef uluslararası toplum ne Libya’da ne de Suriye başarılı bir sınav verememiştir. Geldiğimiz aşamada Berlin Konferansı’nda alınan kararların takibi önem arz ediyor. Türkiye olarak elimizdeki tüm imkanlarla Libyalı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.