600 bin Suriyeli çocuk eğitim sistemine dahil edildi « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

600 bin Suriyeli çocuk eğitim sistemine dahil edildi

Bu haber 06 Ocak 2020 - 20:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, 600 bine yakın Suriyeli çocuğun eğitim sistemine dahil edildiğini ve bir bu kadarının daha dahil edilmesi gerektiğini belirtti. Safran, “Dil, kültür, sosyolojik yapı farklı. Burada sorun başlıyor. İşte bu çok zor bir iş ama Türkiye bunun için çok çaba gösteriyor” dedi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ile Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) işbirliğiyle yürütülecek ‘Okula Kayıt için Destek Programı’nın açılış toplantısı Ankara’da düzenlendi. 

Toplantıda konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Türkiye’nin tarihten bugüne birçok yabancıya ev sahipliği yaptığını, son yıllarda güney sınırındaki göç dalgasından dolayı Suriye, Irak ve Afganistan’dan çok sayıda mülteciye kapılarını açtığını söyledi. Türkiye’de, mültecilere barınma hizmeti vermenin ötesinde önemli çalışmalar yapıldığını belirten Safran, şöyle konuştu:

“Bakanlık Suriyeli çocukların eğitimi için SGDD, UNICEF ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içerisinde. Bugün eğitim sistemine aldığımız 600 bine yakın çocuk var. Ama sisteme alamadığımız bir o kadar daha çocuk bulunuyor. SGDD başta olmak üzere STK’lar çocuklar için büyük çaba gösteriyor.

Bu çabaların yüzde 100 sonuca ulaştığını söylemek çok güç. Çünkü dil, kültür, sosyolojik yapı farklı. Burada sorun başlıyor. Bu çocuklara sadece okuma yazmayı, matematiği öğretmekle kalmayalım, sosyalleşme, birlikte yaşama kültürünü de öğretelim. İşte bu çok zor bir iş ama Türkiye bunun için çok çaba gösteriyor. Türkiye’ye sığınan çocukları kaybetmek istemiyoruz.

12 yaşından büyük Suriyeli ve diğer ülkelerden gelen mülteci çocukları eğitim sistemine alma noktasında sıkıntımız var. Aileler, çocuklarının para kazanmasını istiyor. Biz ise bu çocukların sisteme kazandırılmasını istiyoruz. Okula Kayıt için Destek Programı, okuyamayan mülteci çocukların sisteme kazandırılması noktasında büyük önem taşıyor.”