PJAK’ın sözde yöneticisi öldürüldü « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

PJAK’ın sözde yöneticisi öldürüldü

Gelen son dakika haberine göre, PKK’nın en üst kadın yapılanması PJAK’ın sözde yöneticisi Esme Erat ve şoförü, MİT ve TSK’nın Kandil’deki ortak operasyonuyla etkisiz hale getirildi.

Bu haber 08 Ocak 2020 - 18:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Terör örgütü PKK’nın en üst kadın yapılanması PJAK’ın sözde yöneticisi “Delal Nurhak” kod adlı Esme Erat ve şoförü, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ortak operasyonuyla etkisiz hale getirildi.

MİT VE TSK’DAN ORTAK OPERASYON

Edinilen bilgiye göre, geçen yıl eylül ayının ikinci yarısında Irak/Kandil’de MİT ve TSK tarafından ortak operasyon düzenlendi.

PJAK’IN İKİ NUMARASI

Operasyonda PKK’nın en üst kadın yapılanması PAJK Koordinasyonunun iki numaralı yöneticisi Esme Erat ve şoförü “Zilan Kobani” kod adlı terörist etkisiz hale getirildi.

Terörist Esme Erat’ın 1965 doğumlu olduğu, PKK’ya 1989’da Diyarbakır kırsalında katıldığı belirlendi.

1993’te Almanya’dan Suriye alanına geçerek Abdullah Öcalan tarafından siyasi ve askeri eğitime alınan Esme Erat, o dönem PKK kadın hareketi çekirdek kadrosu içinde yer aldı. 2014-15’te PJAK Koordinasyon sorumluluğuna getirilen teröristin 2018’de PJAK Mahmur-Kandil Koordinasyon sorumlusu olduğu öğrenildi.