PKK’nın yalanı ortaya çıktı « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

PKK’nın yalanı ortaya çıktı

Terör ögütü PKK/KCK’nın geçen yıl üstlendiği 229 yangından 135’i terörle ilişkilendirilemezken, 27’sinin de hiç gerçekleşmediği belirlendi.

Bu haber 12 Ocak 2020 - 16:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Terör örgütü PKK/KCK’nın, son dönemde birçok orman/örtü yangınını sahiplenerek propaganda yapmayı amaçladığı ortaya çıktı.

Son olarak PKK/KCK, Karadeniz illerindeki örtü yangınlarını üstlenmişti. Karadeniz’de, mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, nem düşüklüğü ve rüzgar etkisi ile bilinçsiz yakılan anızların, örtü/orman yangınlarına neden olduğu tespit edilmişti.

PKK/KCK’nın maskesi tespitler sonrası düştü

İhmal, tedbirsizlik ve doğal yollarla meydana gelen yangınları bile üstlenmeye başlayan PKK/KCK’nın maskesi tespitler sonrası düştü.

Buna göre, 2019 içerisinde terör örgütleri yapıları, 118 orman/örtü yangınını üstlendi. Bunlardan 7’sinin yaşanmadığı belirlenirken, 91 yangının ise terörle ilişkili olmadığı tespit edildi.

Yangınlardan sadece 4’ünün PKK/KCK üyelerince yapıldığı üzerinde duruluyor. Bu olaylarla ilgili de 7 şüpheli yakalandı.

91 olaydan 44’ü terörle ilişkilendirilemedi

Orman/örtü yangınları dışında terör örgütleri 111 araç, iş yeri, fabrika, depo ve yat yangınını da üstlendi. Bunlardan 20’inin yaşanmadığı belirlenirken 91 olaydan 44’ü terörle ilişkilendirilemedi.

Yangınlardan 44’ünün ihmal, tedbirsizlik ve doğal yollarla yaşandığı, bir olayın tahkikatının sürdüğü, sadece 2 yangının ise örgüt tarafından çıkarıldığı tespit edildi.