ÖĞRETMENLERİN EK DERS ÜCRETİ 2020 YILINDA NE KADAR OLACAK? « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

ÖĞRETMENLERİN EK DERS ÜCRETİ 2020 YILINDA NE KADAR OLACAK?

Bu haber 30 Aralık 2019 - 7:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Girdikleri ve/veya girmiş sayıldıkları ders saatleri karşılığında öğretmenlere ödenen ek ders ücreti 1/1/2020 tarihinden itibaren artacak.

Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmadığı durumlarda öğretmenlere ek ders görevi verilebiliyor.

Ek ders görevi karşılığında öğretmenlere verilecek ücretin miktarı ise; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, ilgili mali yıl bütçe kanunu ve ilgili dönem toplu sözleşmesinde yer alan hükümler ile maaş katsayısı esas alınarak belirleniyor.

Bu yıl Aralık ayında enflasyon artış oranının “0” çıkması durumunda, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren maaş katsayısı %4,71 oranında artacak ve bu artış öğretmenlerin yararlandığı ek ders ücretinin miktarını da artıracak.

Ek ders ücretlerinin hesaplanması

Öğretmenlere ödenecek ek ders ücretinin miktarı, eğitim durumlarına ve ders görevini yaptıkları yer ile zamana göre değişebilmektedir.

Ders görevi verilen öğretmenlere, mevcut belirlemelere göre ders saati başına;

**Gündüz öğretimi için 140 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ek ders ücreti ödenir. Öğretmenlerden yüksek lisans yapmış olanlara ek ders ücretleri %5 artırımlı, doktora yapmış olanlara ise %15 artırımlı ödenir.

**Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00’den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ek ders ücreti ödenir. Öğretmenlerden yüksek lisans yapmış olanlara ek ders ücretleri %5 artırımlı, doktora yapmış olanlara ise %15 artırımlı ödenir.

Öte yandan, bu şekilde belirlenen ek ders ücreti;

-Özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmenlere %25 fazlasıyla ödenir.

-Özel eğitime muhtaç öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine %25 fazlasıyla ödenir.

-Cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25 fazlasıyla ödenir.

-Destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alan öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir.

Ek ders ücretinin 2020 yılı ilk yarısındaki miktarı

Ders saati başına ilgili öğretmen için belirlenmiş olan gösterge rakamının ders görevinin yapıldığı dönemde geçerli olan aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle hesaplanan ek ders ücretinden, gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Buna göre, 2020 yılının ilk altı aylık döneminde, öğretmenlerin ders başına alacağı ek ders ücretinin net miktarı şöyle olacak. (enflasyon farkı %0,71 olacağı varsayımıyla)

ZamanDersi verenEk ders başına net ücret*
Dersin verildiği yer
Örgün ve yaygın eğitim kurumlarındaÖzel sınıf ve cezaevi öğretmenleriDestekleme ve yetiştirme kurslarında
Hafta içi gündüzÖğretmen17,10 TL21,37 TL34,20 TL
Yüksek lisans yapmış öğretmen17,95 TL22,44 TL35,91 TL
Doktora yapmış öğretmen19,66 TL24,58 TL39,33 TL
Gece, hafta sonu ve tatillerdeÖğretmen18,32 TL22,90 TL36,64 TL
Yüksek lisans yapmış öğretmen19,24 TL24,05 TL38,47 TL
Doktora yapmış öğretmen21,07 TL26,34 TL42,14 TL

*Ek ders ücreti hesabı yapılırken, ilgili personel hakkında %15 oranında Gelir Vergisi uygulanmıştır. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.