İngiltere’nin Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarmasına tepki « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

İngiltere’nin Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarmasına tepki

İngiltere’de hükümet, koronavirüs kısıtlamaları kapsamında seyahat listesini güncelledi. Buna göre 17 Mayıs’tan bu yana kırmızı listede bulunan Türkiye söz konusu listeden çıkarıldı. Böylece İngilizlerin ülkemize gelmelerindeki en büyük engel ortadan kalkmış oldu.

Bu haber 19 Eylül 2021 - 19:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da sosyal medya hesabından, İngiltere’nin kararını değerlendirdi. Konuyla ilgili uyarılarda bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, şu ifadeleri kullandı: “İngiltere, Türkiye ile birlikte 8 ülke/bölgeyi kırmızı listeden amber listeye aldı. 4 Ekim’de de amber ve yeşil liste birleşecek ve gidilecek ve gidilmeyecek ülkeler sınıflamasına geçecek. Özetle kendilerinin kabul ettiği aşılarla tam aşılı olanlar için dönüşte karantina kalktı.

“KONTROLLÜ OLMAZSAK VARYANTLARI ÜLKEMİZE YAYARIZ”

Dilerim Rusların gelişindeki hatayı yapmayız. İngiltere’de dün yeni vaka sayısı 32 bin ve henüz bizde sorun olmayan beta ve gamma gibi çok sayıda varyantın yayılım gösterdiği bir ülke. Ülkemize girişlerinde çok kontrollü olmazsak varyantları ülkemizde de yayarız.

“İYİLİK OLSUN DİYE LİSTEDEN ÇIKARMADILAR”

Ülkeye girişlerinde ve 2. günde olmak üzere en az 2 PCR testi istemeliyiz. İngiltere bize iyilik olsun diye kırmızı listeden çıkarmadı. Vatandaşına tatil yapacak yer arıyor. Portekiz’i çıkardı. Gidenlerde vaka artınca tekrar kırmızı listeye aldı. Aman dikkat.

“ORAYA GİDEN TÜRKLERE 10 GÜN KARANTİNA KOYDULAR”

İngiltere bizi kırmızı listeden çıkardı ama, bizde yapılan Biontech/ Pfizer aşılamasını bile kabul etmiyor. İkinci listedeki ülkeler ise 4 Ekim’de eklenecek. Yani bizden çok vakası olan bu ülke kendi vatandaşının tatil için buraya gelmesine izin veriyor ama oraya gidecek Türkler aşılı olsa bile, 10 gün izolasyonda kalacak. Hatta ABD’de aşı olanlardan bile sadece ABD vatandaşlarını kabul ediyor.”