Avrupa’da olası savaş uyarısı! « Kamudan Ajans

SON DAKİKA

Avrupa’da olası savaş uyarısı!

Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar süper güçlerin Ukrayna merkezinde savaşın eşiğine geldiği bir durumda olası bir savaşta Baltık, Balkanlar, Doğu Avrupa ve Karadeniz’in etki sahası olacağını ifade ederek önemli uyarılarda bulundu.

Bu haber 25 Ocak 2022 - 23:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceği senaryoları ışığında ABD Ukrayna’ya silah sevkiyatı yaparken aynı zaman NATO Mukabele Gücü’nün aktif hale getirilmesi durumunda destek sağlamak üzere 8500 askeri teyakkuza geçirdi.

NATO’nun genişlemesinin kendisi için tehdit olacağı iddiasıyla Rusya hem Ukrayna’nın etrafına yığınağını her geçen gün artırdı hem de Baltık Denizi’nde ve sınırda tatbikatlarla göz dağı vermeye devam ediyor.

BATININ GÖZÜNDE UKRAYNA VE TÜRKİYE ÇOK BENZER

Abdullah Ağar Batı’nın nazarında Ukrayna’yla Türkiye’nin şok emen ülke, rezerv ülke, tampon ülke, yem ülke ve istikrarla, refahla, zenginlikle, istikrarsızlık, terör, gerilik ve düşman arasındaki ülke olmaları hasebiyle benzer niteliklere sahip olduğunu ifade etti.

“TARAF OLMAYA, TAVIR ALMAYA ZORLANACAĞIZ”

Konjonktürel olarak resmi değerlendiren Ağar “Kriz var, fırsatlar, riskler var, jeopolitik değerin görülmesi var. Var ama, çok ama çok dikkatli, akıllı ve öngörü sahibi olmalıyız. Olası bir savaşta Baltık, Balkanlar, Doğu Avrupa, Karadeniz etki sahası olacak. Denge siyaset ve stratejisinde çok zorlanacağız. Taraf olmaya, tavır almaya zorlanacağız.” dedi.

“MÜTTEFİKLERİMİZ TARAFINDAN SATILDIK, RUSLARIN DA NELER YAPTIĞINI BİLİYORUZ”

Tarihi gerçekliğe ve yaşanmışlıkların altını çizen Ağar paylaşımını “Montrö, hava sahamız çok hassaslaşacak. Çok gol yedik. Çok oyuna tuzağa maruz kaldık. Müttefiklerimiz tarafından satıldık, aldatıldık, ihanete uğradık, baskı altına alındık, ötekileştirildik, yalnızlaştırıldık, şeytanlaştırıldık, haksız yere cezalandırıldık. Rusların da neler yaptığını biliyoruz ve onları da unutmadık” sözleriyle sonlandırdı.